Detské matraceKvalitné spanie a výber správnej postele a matraca je dôležitý v každom veku človeka. Pri deťoch, ktoré rastú a vyvíjajú sa, je správna poloha v spánku veľmi dôležitá. Výber správneho matraca musíme riešiť už pri bábätku, pri nákupe matraca do prvej postieľky.
Matrac by mal do postieľky presne zapadať. Väčšina postieľok má určité rozmery a na tie sú vyrábané matrace. Pokiaľ máme atypickú postieľku, môžeme si nechať matrac vyrobiť na mieru. Hlavne matrac pre malé dieťa by mal splňovať určité parametre na tuhosť. Tie spĺňajú špeciálne matrace určené pre bábätká a malé deti. V prípade možnosti výberu určite vyberáme matrace určené špeciálne pre deti.
Najdoporučovanejším materiálom pre najmenších sú matrace penové, hlavne matrace z tzv. PUR peny. Sú dostatočne pevné a zároveň ľahké a vzdušné. Podobné vlastnosti majú matrace z prírodného kokosového vlákna, ktoré majú nižšiu životnosť než matrace penové, ale tie  sú v súčasnej dobe veľmi kvalitné.
Doporučovaná výška detského matraca je 15 cm. V prípade, že používame monitoring dychu, je potrebné mať matrac  vysoký 6 – 8cm, inak sú impulzy vysielané pri malej hmotnosti dieťaťa veľmi slabé a môžu údaje dychu nesprávne zachytávať.
Matrac pre malé deti by mal byť čistený bez chémie a iba vodou, príp. vodou s octom. Je doporučované sa vyvarovať chemickým prípravkom. Pre lepšiu hygienu matraca a zamedzeniu jeho znečisteniu je doporučované použiť na matrac  vhodný poťah. Snímateľný poťah je pri detských matracoch samozrejmosťou, ale doporučovaný je aj poťah pridaný. Jeho vlastnosťou by mala byť hlavne nepriepustnosť vody a ľahké čistenie, popr. pranie v prípade nehody. Je dôležité zabrániť, aby tekutina prenikla do jadra matraca.
Pre väčšie deti sú všeobecne doporučované matrace s tuhosťou označovanou číslicou 2. Odnímateľné, popr. prídavné poťahy zamedzujúce znečisteniu matraca sú i vo vyššom veku vhodné v prípade vyliatia napr. nápoja do postele. Pre deti sa doporučuje zaobstarať kvalitný matrac bez zón. Tie sú určené najmä pre dospelých.